Ametist Taşı Özellikleri ve Faydaları

Ametist Taşı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Mistik kristallerden biri olan ametist taşı, eğer ortamda negatif enerji yoğunluğu veya stres içeren durumlar varsa bu negatifliği ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Meditasyon için en ideal taşlardandır. Kuvars ailesine ait bir kristal olan ametist Merkür gezegeninin taşı olduğu için, iletişim konularını kapsar. Bu yüzden iletişim konusunda problem yaşayan kişiler ve merkürü güçlü konumda olmayan kişiler içi oldukça uygundur.

Uyku problemleri ve ve baş ağrısı yaşayan kişiler için baş ucunda bir ametist taşı bulundurmak pozitif etkiler yaratacaktır. Ametist kristali sevgi ile de bağlantılı olduğu için pembe kuvars ile birlikte kullanıldığında her iki kristalinde etkisi en üst seviyede hissedilecektir.

Ametist taşı mücevheratlarda ve çeşitli eşyalarda kullanılmaktadır. Ametist doğal taşı için yazılan tüm bu özellikler, Venüs Doğal Taş’ın takılarına dahil olabilmesini gerektirmiştir. Ametist mor rengiyle mutluluk ve huzur veren aynı zamanda canlandırıcı etkisi olan bir doğal taştır.

 

ametist taşı özellikleri

 

Ametist Taşının Tarihi Nedir?

Eski zamanlarda manevi dünyaya açılan bir kapı olarak da nitelendirilen ametist genelde mor ve menekşe renklerine sahip bir kristaldir. Antik Yunan medeniyetine ait olduğu bilinen ametist taşının en değerli rengi parlak ve koyu mor rengidir. Bu değerli renkteki ametist taşına Sibirya bölgesinden çıkarıldığı için “Sibiryalı” denmektedir. Amerika kıtasında da oldukça sık bulunan ametist’in en kıymetli çeşitleri; Hindistan, Brezilya ve Uruguay’dan çıkmaktadır.

Eski bir rivayete göre Antik Yunan’da şarap tanrısı olan Dionysos bir ölümlüye sinirlenir ve karşısına çıkacak ilk ölümlüden intikam almak ister. Önlerine çıkacak ilk ölümlüyü öldürmeleri için kaplanlar yaratır. Tam o sırada güzeller güzeli Ametist tanrıça Diana’ya dua etmeye giderken kaplanlar ile karşılaşır. Tanrıça Diana, Ametist’i acı çekmemesi için kristal kuvars bir heykele dönüştürerek onu korur. Bu harika heykeli gören Dionysos, öfkesinin masum bir ölümlüye verdiği zararı görünce şaraptan göz yaşları döker. Dionysos’un döktüğü bu şaraptan göz yaşları kristal kuvars heykelinin üzerine dökülür ve kuvars’ı mora dönüştürür böylece ametist kristali oluşmuş olur.

Ametist’in kelime anlamı mitolojik kaynakları “Sarhoş etmeyen” anlamına gelmektedir ve eski zamanlarda sarhoşluktan korunmak için kullanmıştır.

 

Ametist Taşı Kimlere Uygundur?

Ametist, mevcut özellikleri bakımından bazı insanlar için son derece uygundur. Aşağıda bahsettiğimiz maddelerden biri ya da bir kaçına sahip iseniz Venüs Doğal Taş’ın ametist taşlı takılarından sipariş edebilir, enerjinizi takı ile dengeleyebilirsiniz. Bu bahsedeceğimiz özellikler şu şekildedir:

 • Doğum haritasında hava elementi eksik olanlar,
 • İletişim kurmakta zorlananlar,
 • Doğum haritasında Merkür’ü retro veya durağan olanlar,
 • Doğum haritasında Merkür’ü balık veya yay burcunda bulunanlar,
 • Negatif enerjiden çok çabuk etkilenenler,
 • Pembe kuvars kullanıp pembe kuvars taşının etkisini yükseltmek isteyenler başta olmak üzere ametist taşı, her bireyin ihtiyacı olabilecek ve kullanımına uygun bir enerjisi olması nedeniyle sık tercih edilmektedir.

 

Ametist Taşı Nasıl Temizlenir?

Sakinleştirici ve cesaret verici bir taş olan ametist taşını sıklıkla temizlemek çok önemli bir detaydır. Ametistini nasıl temizleyeceğinize dair bilgiler şu şekilde belirtilmektedir:

 • Ada çayı dumanıyla tütsülemek,
 • Toprağa gömerek 24 saat bekletmek,
 • Temizleyici bir etkisi olan Selenit kristalinin yanında bulundurmak,
 • Akan su altında bekletmek ve sonrasında yumuşak bir bez ile silmek ametist taşınızın enerjisini temizleyecektir.
 • Diğer tüm doğal taşlar gibi ametistini de dolunay ışığında bekletmek taşın enerjisini en üst seviyeye çıkartmak için uygulanabilecek bir yöntemdir.

 

Ametist Taşı Hangi Burçlara Uygundur?

Önemli bir doğal taş familyasından olan ametist astrolojiye göre Koç, Başak, Oğlak, Kova ve Balık burçlarının kullanımına oldukça uygundur.

 

Ametist Taşı Hangi Çakra ile İlişkilidir?

Mor ve menekşe tonlarda bulunan, önemli bir değerli taş olan ametist, vücutta taç çakra ile ilişkilidir.

 

Aksesuarlarda Ametist Taşının Kullanımı Nasıldır?

Sakinleştirici bir etkisi olan ametist, sağladığı faydalar ve eşsiz görünümü sebebi ile aksesuarlarda da oldukça sık tercih edilen doğal taş olma özelliği taşır. Ametist doğal taşından yapılmış olan Ametist Kolye, Ametist Gümüş Kolye, Ametist Bileklik, Ametist Yüzük, Ametist Küpe gibi kategorileri ziyaret ederek, bu aksesuarları tercih ederek taşın enerjisini tüm gün üzerinizde taşıyabilir, aynı zamanda bu doğal taşlı aksesuarların verdiği şıklık ile enerjinizi gün boyu dışarıya yansıtabilirsiniz.

Ametist doğal taşından yapılmış kolye, bileklik, yüzük, küpe, kütle gibi aksesuarları Ametist Taşı kategorisindeki ürünlerimizde bulabilmeniz çok basit. Size özel önerebileceğimiz bir ürün olacaksa da bu ametist taşı ile bezenmiş ürünler sırasıyla şu şekildedir:

Ametist Minimal Damla Kolye

Ametist Kolye

Ametist Lila Markiz Gümüş Kolye

Ametist Kolye 2

Bizim anlatacaklarımız bu kadar! Şimdi yapmanız gerekenler çok basit. Bu yazımızı derinlemesine okuyun ve sonrasında Venüs Doğal Taş’ın kategorilerini gezmeye, incelemeye ve keşfetmeye başlayın. Eksik enerjine en iyi gelecek doğal taş takıyı seç, siparişini tamamla. En kısa zamanında eksik enerjini sana kavuşturalım.

Esenle kalın Venüs ailesi…

Önerilen Ürünler

Cevap bırakın