Akuamarin Taşı Faydaları ve Özellikleri

Akuamarin Taşı Faydaları ve Özellikleri Nelerdir?

Önemli ve değerli taşlar arasında dikkat çekici bir yere sahip olan akuamarin taşı, renkleriyle dikkat çeken zarif bir taştır. Bu doğal taş, adını Latince bir kelime olan ‘aqua marinaen’den almaktadır. Oldukça sağlam ve dayanıklı bir yapıya sahip olan akuamarin taşı, bu özelliğinden ötürü mücevheratlarda ve çeşitli eşyalarda kullanılmaktadır.

Akuamarin, su elementine ait olan, doğal taş familyasına ait bir taştır. Bu taş, ruha sakinlik getiren bir enerjisi olmasıyla bilinmektedir. Akuamarin doğal taşı, sezgileri kuvvetlendirdiği için ruhsal çalışmalarda da kullanımı son derece yaygındır. Akuamarin doğal taşı için yazılan tüm bu özellikleri, Venüs Doğal Taş’ın takılarına dahil olabilmesini gerektirmiştir.

Akuamarinin en büyük faydaları arasında gösterilen ‘kişiyi çevredeki negatif enerjilere karşı koruması’ işlevi, bu doğal taşın en sık tercih edilmesinin sebeplerinden biridir. Aynı zamanda bu taş; kişiyi yüreklendirir, cesaret verir ve kendine olan inancını katlamasına, arttırmasına olanak tanır. 

Akuamarin taşı faydaları ve özelliklerinden daha fazla bahsedecek olursak; tiroid hormonu ile ilgili rahatsızlıklara pozitif etkileri olmasından dolayı bu alanda da oldukça yaygın kullanım şekli vardır. Duyguları doğru yansıtmaya, duyguları doğru şekilde kontrol etmeye yardımcı olur. Kişiye dinginlik, huzur ve sakinlik aktarır. Son olarak bir diğer özelliği de 6. hissi kuvvetlendirmeye yarar sağlayan bir taştır.

 

Akuamarin

 

Akuamarin Taşının Tarihi Nedir?

Akuamarin Latince’de Aqua Marina yani “Denizin Suyu” anlamına gelir. Akuamarin taşının tarihi 4.000 yıl önceye eski Roma, Mısır ve Yunan medeniyeti dönemlerine ve hatta daha eski zamanlara kadar uzanır. Deniz Tanrısı Neptün’ün kutsal taşı kabul edilen akuamarin, o zamanki efsane ve hikayelere göre bildiğimiz büyüleyici mavi kristal deniz kızlarının hazinelerini oluşturmaktaydı. Eski zamanlarda denizciler bu kristalin uğurlu olduğuna inanır ve kaptan olmayı hak eden denizcilere Akuamarin hediye edilirdi. Akuamarinin bu denli tarihte önemli yerine sahip olması, özelliklerinden, değerli ve nadir taşlardan biri olup berilin bir türü olmasından da kaynaklanmaktadır. Akuamarin doğal taşının tarihte de kullanımının sık olması, su elementine ait bir doğal taş olması, ruha sakinlik ve dinginlik getiren enerjisinin varlığı, sezgileri kuvvetlendirmesi ve bu nedenle ruhsal çalışmalarda yer almasıdır.

 

Akuamarin Taşı Kimlere Uygundur?

Akuamarin, mevcut özellikleri bakımından bazı insanlar için son derece uygundur. Aşağıda bahsettiğimiz maddelerden biri ya da bir kaçına sahip iseniz Venüs Doğal Taş’ın akuamarin taşlı takılarından sipariş edebilir, enerjinizi takı ile dengeleyebilirsiniz. Bu bahsedeceğimiz özellikler şu şekildedir:

 • Doğum haritasında su elementi eksik olanlar,
 • Olaylara duygusal yaklaşmakta zorlananlar,
 • Empati kurma konusunda problem yaşayanlar,
 • Tiroid hormonu ile ilgili rahatsızlığa sahip olanlar,
 • Duygularını ifade etme konusunda sıkıntı yaşayanlar başta olmak üzere akuamarin taşı, her bireyin ihtiyacı olabilecek ve kullanımına uygun bir enerjisi olması nedeniyle sık tercih edilmektedir.

 

Akuamarin Taşı Nasıl Temizlenir?

Sakinleştirici ve cesaret verici bir taş olan akuamarin taşını sıklıkla temizlemek çok önemli bir detaydır. Akuamarini nasıl temizleyeceğinize dair bilgiler şu şekilde belirtilmektedir:

 • Ada çayı dumanıyla tütsülemek,
 • Toprağa gömerek 24 saat bekletmek,
 • Akan su altında bekletmek ve sonrasında yumuşak bir bez ile silmek Akuamarin taşınızın enerjisini temizleyecektir.
 • Diğer tüm doğal taşlar gibi Akuamarini de dolunay ışığında bekletmek taşın enerjisini en üst seviyeye çıkartmak için uygulanabilecek bir yöntemdir.

 

Akuamarin Taşı Bakımı Nasıl Olur?

Akuamarin taşı, zarif ve parlak bir taştır. Bu taşın güzel görünümünü korumak için aşağıdaki önerilere uyulması önerilir:

 1. Suyla temizleme: Akuamarin taşı, suyla yumuşak bir bez veya havlu kullanarak temizleyebilirsiniz. Taşın üzerindeki lekeleri temizlemek için, suyun içine biraz suda çözünen deterjan ekleyebilirsiniz. Taşın üzerinde kalan suyun üzerini havluyla kurulayın.
 2. Toz ve kirlerden koruma: Akuamarini, toz ve kirlerden korumanın en iyi yolu, taşı kutusunda veya özel bir kutuda saklamaktır. Eğer taşı günlük kullanım için kullanıyorsanız, taşın üzerine bir cam kaplama yaptırarak taşı koruma altına alabilirsiniz.
 3. Kimyasallardan uzak tutma: Akuamarinler, kimyasalların etkisine karşı hassastır. Bu nedenle, taşı parfümler, deterjanlar ve diğer kimyasallardan uzak tutmalısınız. Eğer taşınızı kimyasallarla temizlemek zorunda kalırsanız, mutlaka elbisenizi çıkarıp güzel bir şapka ve eldiven takarak temizleme işlemini yapmalısınız.
 4. Özel bir taş bakım ürünü kullanın: Akuamarin taşınızı parlatmak ve güzel görünümünü korumak için, özel bir taş bakım ürünü kullanabilirsiniz. Bu ürünler, taşın üzerindeki lekeleri temizler ve taşın parlaklığını arttırır. Ancak, bu ürünleri kullanmadan önce mutlaka ürünün taşınıza zarar verip vermeyeceğini kontrol etmelisiniz.

Bu öneriler, akuamarin taşınızı güzel görünümünü korumaya yardımcı olacaktır. Akuamarin taşınızı düzenli olarak temizleyerek ve kimyasallardan uzak tutarak, taşın parlaklığını ve enerjisini koruyabilmeniz mümkündür.

 

Akuamarin Taşının Gerçekliği Nasıl Anlaşılır?

Gerçek akuamarin, mavi veya mavi-yeşil renkte bir taştır. Bu taşın gerçek olup olmadığını anlamak için aşağıdaki yöntemlerden birini kullanabilirsiniz:

 1. Görünüş: Gerçek akuamarin, yüzeyi pürüzsüz ve parlak olmalıdır. Eğer taşın yüzeyi düzensiz veya mat görünüyorsa, olasılıkla gerçek değildir.
 2. Ağırlık: Gerçek akuamarin, diğer taşlardan daha hafif olmalıdır. Eğer taşın ağırlığı diğer taşlarla aynı veya daha ağırsa, olasılıkla gerçek değildir.
 3. Renk: Gerçek akuamarin, mavi veya mavi-yeşil renktedir. Eğer taşın rengi bu renklerden farklıysa, olasılıkla gerçek değildir.
 4. Doğal olup olmadığını test etmek: Gerçek akuamarin, doğal olarak meydana gelir ve yüksek derecede saflığa sahip olmalıdır. Bu nedenle, taşın saflığını test etmek için bir laboratuvarda incelemek faydalı olabilir.

Bu yöntemler, akuamarinin gerçek olup olmadığını anlamaya yardımcı olabilir. Ancak, gerçek akuamarin taşı bulmak için en güvenilir yöntem, profesyonel bir taş uzmanına danışmaktır.

 

Akuamarin Taşı Hangi Burçlara Uygundur?

Önemli bir doğal taş familyasından olan akuamarin, öncelikle ateş elementi burçları olan; Koç, Aslan, Yay burçlarının kullanımına oldukça uygundur.

 

Akuamarin Taşı Hangi Çakra ile İlişkilidir?

Mavi ve yeşil tonlarda bulunan, önemli bir değerli taş olan akuamarin, vücutta 2 farklı çakra ile ilişkilidir. Bunlar kalp ve boğaz çakrasıdır. 

 

Akuamarin Taşı Hakkında:

Sertlik 7,5
Özgül Ağırlık 2,68 – 2,73
Kimyasal Formül ve Grubu
Be Al² (Si O) + Fe, K, Li, Na ve Oxides , Beril Grubu
Renk Açık gök mavisinden deniz mavisine mavi tonları – saydam, yarı saydam
Çıkarıldığı Yerler Rusya, Hindistan, Nijerya, Brezilya ve Pakistan
Çakralar Gırtlak ve Kalp

 

Aksesuarlarda Akuamarin Taşının Kullanımı Nasıldır?

Oldukça nadir bulunan akuamarin, sağladığı faydalar ve eşsiz görünümü sebebi ile aksesuarlarda da oldukça sık tercih edilen doğal taş olma özelliği taşır. Akuamarin doğal taşından yapılmış olan kolye, bileklik, yüzük, küpe gibi aksesuarları tercih ederek taşın enerjisini tüm gün üzerinizde taşıyabilir, aynı zamanda bu doğal taşlı aksesuarların verdiği şıklık ile enerjinizi gün boyu dışarıya yansıtabilirsiniz.

Akuamarin doğal taşından yapılmış kolye, bileklik, yüzük, küpe, kütle gibi aksesuarları Venüs Doğal Taş’ın ürünlerinde bulabilmeniz çok basit. Size özel önerebileceğimiz bir ürün olacaksa da bu akuamarin taşı ile bezenmiş ürünler sırasıyla şu şekildedir:

 

Akuamarin Oval Rose Gold Madalyon Kolye

Akuamarin Taşı Kolye

Akuamarin Minimal Gümüş Kolye

Akuamarin Gümüş Kolye

Akuamarin Diana Rose Gold Yüzük

akuamarin yüzük

Akuamarin Taşı bulunan tüm takılarımıze belirttiğimiz metine tıklayarak ulaşabilir ya da kategori olarak incelemek isterseniz:

Akuamarin Kolye, Akuamarin Küpe, Akuamarin Yüzük, Akuamarin Bileklik.

Esenle kalın!

Önerilen Ürünler

Cevap bırakın